CD: Off Stillness med Thomas Strønen Time Is A Blind Guide
Recension, Skivhyllan, Skivor tisdag, december 16th, 2025
Thomas Strønen Time Is A Blind Guide: Off Stillness (ECM/Naxos). Speltid: 41’11
Thomas Strønen (trummor), Ayumi Tanaka (piano), Håkon Aase (violin), Leo Svensson Sander (violoncell), Ole Morten Vågan (kontrabas)
Betyg:
![]()
Off Stillness lyder titeln på senaste albumet från den norske trumslagaren och kompositören Thomas Strønen och hans grupp Time Is A Blind Guide. Sedan förra årets Relations har gruppen nya medlemmar; det är väl helt enkelt så att Strønen väljer medmusiker efter den klangbild han vill måla upp. Nu saknas sålunda saxofon, kantele och mänsklig röst. I stället har tre stråkar tillkommit: violin, violoncell och kontrabas. Och pianot är kvar även om pianisten är utbytt. Ayumi Tanaka, som medverkade på albumet Lucus (2018) är nu tillbaka. Tidigare har jag hört henne i den norska avantgardegruppen Nakama, sedan i likaså norska jazzkvartetten Mongrel och senast med hennes egen trio. Även här har hon en avgörande roll, medan Strønen själv faktiskt är påfallande diskret.
Det är inte helt lätt att beskriva musiken. Det rör sig om ljudlandskap där melodier mer sporadiskt dyker upp, främst i fiolen. Ibland tycker jag mig ana inspiration från såväl japansk som arabisk musik och från Gurdjieff. Och det händer också att jag får den ukrainske tonsättaren Valentin Silvestrov i tankarna, inte minst hans sätt att skapa meditativa metamorfoser liknande lavalampans organiska omvandlingar. Men musiken på Off Stillness är långt ifrån bara drömsk; här finns även utpräglade rytmer och starka dynamiska kontraster. Så växer en särpräglad och djupt fascinerande ljudvärld fram som är Strønens egen.
__________
Sten Wistrand ingår i Kulturdelens redaktion.












Diskussion