Hem » Recension » Sigvard Bernadotte och skandinavisk industridesign

Sigvard Bernadotte och skandinavisk industridesign

Sigvard Bernadotte och skandinavisk industridesign

Thomas Lindblad

Signum/Atlantis. 203 sid. Har utkommit.

———

Thomas Lindblad är en ytterst noggrann skribent. Som en väldesignad dammsugare har han nu grundligt gått igenom det material som finns omkring Sigvard Bernadottes design.

I stort sett omedelbart står det klart att den typiska Bernadotte-designen är ett grupparbete mer än en individuell prestation. Sigvard Bernadotte var förvisso den konstnärlige ledaren för den första egentliga designbyrån i Skandinavien. Men när det gäller det konkreta arbetet med att ta fram produkter var det mer så att han angav tonen än att handgripligen deltog i arbetet. Framför allt var han, tillsammans med dansken Acton Björn, den driftige entreprenören som introducerade ett helt nytt tanksätt för den skandinaviska industrin.

Thomas Lindblads bok formar sig till en detaljerad historieskrivning över etableringen av industridesign i vår del av världen. På köpet får Sigvard Bernadotte, men också en lång rad andra personer, uppmärksamhet. Lindblads sätt att skriva har en viss likhet med Bernadottes design – lågmäld, noggrann och uppmärksam på detaljerna. Läsaren får veta det mesta om dispositionen av det första kontoret, timlönerna för de anställda och firmafesterna. Därmed blir det lite stackato i berättelsen. Den flyter inte. Massor av personer är redovisade men får inte riktigt liv. Det hela har något av företagsbokslut över sig, en katalog. Å andra sidan kan man knappast tänka sig en grundligare genomgång av ämnet.

Det är ingen tvekan om att Sigvard Bernadotte var en mycket betydelsefull person i svensk design och därmed för svensk industri. Han bidrog genom att introducera den moderna designtanken importerad från USA. Men också genom sitt tempererade estetiska anslag, sin ödmjukhet inför uppdragen och den intuitiva förlängningen av folkhemstanken in i industrin.

Svensk design må ha sitt upphov hemma hos Carl och Karin Larsson men det var genom Sigvard Bernadotte och andra som den blev en framgångsrik produkt.

Sigvard Bernadotte och skandinavisk industridesign är given att bli ett standardverk inom sitt område. Ingen direkt presentbok. Utan främst något för de verksamma i branschen men också för varje designintresserad som vill komma djupare än att bara titta på snygga ytor.

Peter Ekström är redaktionsmedlem på Kulturdelen.

Share

Lämna ett svar

Okonstmuseet

  • Veikko Aaltona – hötorgskonstens kung

    Äntligen! Långt efter att jag egentligen slutat samla på okonst […]

    Share
  • Merchandise

    Merchandise är ett engelskt ord som rätt och slätt betyder […]

    Share
  • Troféer och priser

    Troféer och priser har funnits länge. De är symboler för […]

    Share
  • Mat

    Alla livsmedel används inte till att äta. Det finns mat […]

    Share
  • Djurdelar

    Det förekommer djurdelar inom konsten. Det är inte bara Damien […]

    Share

Blå Kalender

Kulturbloggen

© 2026 Kulturdelen. All Rights Reserved. Logga in - Designed, developed and maintained by TypeTree