Hem » Recension, Skivhyllan, Skivor » CD: Orchestral Works, Vol. 2 av Leoš Janáček

CD: Orchestral Works, Vol. 2 av Leoš Janáček

JanacekLeoš Janáček: Orchestral works, Volume 2: Jealousy, Violin Concerto*, The Ballad of Blaník, The Fiddler’s Child°, The Danube, Taras Bulba (Chandos/Naxos). Speltid: 77.48

James Ehnes (violin)*, Susanna Andersson (sopran)’, Melina Mandozzi (violin)°, Bergen Philharmonic Orchestra, Edward Gardner (dirigent)

Betyg:

betyg-4

 

Leoš Janáček (1854-1928) hör till 1900-talets mest originella tonsättare och kan egentligen bara liknas vid sig själv. Mest känd är han kanske för sina operor, men det mesta han gjort är av stort intresse. Missa för all del inte den underbara pianomusiken. Ni som sett filmen Varats olidliga lätthet (den med Lena Olin i plommonstop) har hört fragment av den. Men nu är det hans orkesterverk som det handlar om. Jag har tyvärr inte hört den första utgåvan i Edward Gardners serie men har haft stor glädje av denna andra. Inte minst glädjande är det att den rymmer en rad inte så ofta spelade stycken som Svartsjuka, violinkonserten “En liten själs vandringar”, Balladen om Blaník, Spelmannens barn och Donau. Violinkonserten och Donau var ofullbordade vid Janáčeks död och framförs här i rekonstruerade versioner.

Huvudnumrer är annars Taras Bulba (inspirerad av Nikolaj Gogols kortroman med samma namn). Bland icke-tjecker har ingen gjort lika mycket för Janáčeks musik som Charles Mackerras vars inspelningar också är ofrånkomliga. I Taras Bulba lyfter han också tydligare än Gardner fram det egensinniga i musiken med större känsla för kontraster och för det kärva och råa och de ibland metalliska klangerna. Men Gardners mer harmoniska och “vackra” version har sina egna kvaliteter; dessutom medverkar mycket fina solister. Och det är som sagt riktigt roligt att Janáčeks fascinerande orkestermusik görs tillgänglig i en utgåva som inte nöjer sig med de välkända och ofta inspelade verken Sinfonietta och Taras Bulba. Dessutom gillar jag omslagets typiskt tjeckiska karikatyr av tonsättaren.

__________

Sten Wistrand ingår i Kulturdelens redaktion

 

Share

Lämna ett svar

Okonstmuseet

  • Veikko Aaltona – hötorgskonstens kung

    Äntligen! Långt efter att jag egentligen slutat samla på okonst […]

    Share
  • Merchandise

    Merchandise är ett engelskt ord som rätt och slätt betyder […]

    Share
  • Troféer och priser

    Troféer och priser har funnits länge. De är symboler för […]

    Share
  • Mat

    Alla livsmedel används inte till att äta. Det finns mat […]

    Share
  • Djurdelar

    Det förekommer djurdelar inom konsten. Det är inte bara Damien […]

    Share

Blå Kalender

Kulturbloggen

© 2026 Kulturdelen. All Rights Reserved. Logga in - Designed, developed and maintained by TypeTree