Hem » Recension, Skivhyllan, Skivor, Uncategorized » CD: Verk får piano och cembalo av Kaija Saariaho

CD: Verk får piano och cembalo av Kaija Saariaho

Kaija Saariaho: Touches – Complete Works for Piano and Harpsichord: Prélude*; Arabesques et adages*; Fall°; Delicato*; Im Traume*^; Ballade*; Monkey Fingers, Velvet Hands*; Jardin secret II°. (Ondine/Naxos). Speltid: 55’45.

Tuija Hakkila (piano* och cembalo°), Anssi Karttunen (cello)^

Betyg: 

Kaija Saariaho (1952–2023) förknippar jag i första hand med raffinerad orkester- och röstbehandling i fransk anda. Så det här albumet kommer lite som en överraskning: verk för solopiano – och för cembalo! Men varför inte? Få har ju behärskat orkesterns möjligheter som Ravel, vilket inte hindrade att han skrev minst lika bra pianomusik. Det står ändå klart att klaverinstrument inte stod högst på dagordningen för Saariaho. Hon har skrivit konserter för violin, cello och klarinett men inte för piano, och allt hon skrivit för piano (och cembalo) ryms på denna enda cd, där pianot dessutom får sällskap av en cello i Im traume och cembalon kompletteras av elektronik i Fall och av ett ljudband i Jardin secret II. De två verken för cembalo är de tidigaste, båda från första halvan av 1980-talet, och de mest expressiva. Skivans roligaste stycke är Jardin secret II med dess tidstypiska ljudbandseffekter, som faktiskt påminner en hel del om de som Sten Hanson skapade tio år tidigare. Verken för piano är mer inriktade på flöde och klanger. Vid pianot och cembalon sitter Saariahos mångåriga vän och samarbetspartner Tuija Hakkila, så jag förmodar att tolkningarna är idiomatiska.

Touches är knappast en skiva jag skulle rekommendera den som inte redan är bekant med Saariahos musik. Men har man redan fastnat för hennes subtila klangvärldar är den naturligtvis av intresse.

__________

Sten Wistrand ingår i Kulturdelens redaktion.

Några tips på andra skivor med Saariahos musik:

Works for Orchestra (box med 4 cd)

D’om le vrai sens

Graal Théâtre 

 

 

Share

Kommentarerna är stängda

Okonstmuseet

  • Veikko Aaltona – hötorgskonstens kung

    Äntligen! Långt efter att jag egentligen slutat samla på okonst […]

    Share
  • Merchandise

    Merchandise är ett engelskt ord som rätt och slätt betyder […]

    Share
  • Troféer och priser

    Troféer och priser har funnits länge. De är symboler för […]

    Share
  • Mat

    Alla livsmedel används inte till att äta. Det finns mat […]

    Share
  • Djurdelar

    Det förekommer djurdelar inom konsten. Det är inte bara Damien […]

    Share

Blå Kalender

Kulturbloggen

© 2026 Kulturdelen. All Rights Reserved. Logga in - Designed, developed and maintained by TypeTree