Scen: Exit Poll på Örebro Teater
Recension, Scen torsdag, augusti 20th, 2026Exit Poll – vi har ett resultat
Örebro Teater, Caféscenen, premiär 19 augusti 2026
Av: Joeri Heegstra & Max Wind
Regi, ljus- och ljuddesign: Andreas Boonstra
Scenografi, kostym, ljus- och ljuddesign: Fridjon Rafnsson
Medverkande: Linus Lindman, Maria Simonsson Thulin, Christian Thulin, Malin Berg, Hanna Lekander, Rebecka Sjöwall och Pontus Engström

Foto: Erik Wärlegård (Örebro Teater)
Detta pjäsfynd plockade regissören Andreas Boonstra upp ifrån sitt andra hemland Nederländerna och kan nu servera det för första gången i Sverige.
Exit Poll spelas i ett furiöst tempo av de tre ”levande” skådespelarna. Paret Thulin och Linus Lindman. De andra medverkar på videoskärmar. Här på caféscenen blir de ”levande” MYCKET levande. De gestikulerar, springer, ramlar helt utslagna eller kryper längs golvet.
Ett galet tempo används ibland för att skyla över brister i texten. Men så är det inte här. Ursinnigheten, utspelen och det häftiga raljerandet med politikens figurer gör bara den skarpa satiren och de svidande betten i den nederländska pjäsen ännu starkare.
Vi vet att paret Thulin med briljans behärskar detta tempo, där allt sitter som smäck. De har ju också fördelen att kunna öva hur mycket som helst hemma vid köksbordet. Men jag har nog aldrig sett Linus Lindman så uttrycksfull, samtidigt som han gör pardansen till en excellent dans för tre. Hans gamle partiledare är på väg att knäckas, men lyfts av någon förunderlig kraft (den kallas MAKT) till oanade höjder. De höjder där Maria Simonssons suveränt utformade påläggskalv hade velat befinna sig. Simonsson har i rollen hittat precis den kill-jargong som hon tror hennes partifans vill ha.

Foto: Erik Wärlegård (Örebro Teater)
Storyn är riktigt bra: Det är kvällen på valdagen, strax kommer den stora vallokalsundersökningen. Alla håller andan, partiet som vi följer är säkra på en vinst. TV gör plats för denna första prognos. Men det blir tyst, en osäkerhet sprids. När resultatet kommer är det en sensation: väljarna har med en aldrig tidigare kraft visat vad de tycker – om hela systemet. Hur – ska jag inte avslöja här.
Det är nu den gamle partiledaren vaknar till, uppmuntrad av sin cyniska stab. Hans tidigare demokratiska sinne förvandlas till despotism. Den kvinna som övat sig för att bli hans efterträdare protesterar: I en demokrati måste väl väljarnas röster respekteras.
Men det behövs inte mycket kohandel för att även hennes demokratiska ”tro” är såld. Åt makten.
”Exit Poll” slutar i ett inferno – apropå den kommande uppsättningen av Dantes Den gudomliga komedin. En demokrati lagd i rök och aska. Frågan är – av VEM?
En intensivt regisserad pjäs som – ursäkta mig – blir mycket mer effektiv än många välmenande panelsamtal om demokratins värde.
__________
Martin Dyfverman












Diskussion