CD: Jukka Tiensuu
Recension, Skivor torsdag, februari 10th, 2011Jukka Tiensuu: Vie; Missa for Clarinet and Orchestra; False Memories I–III (Ondine/Naxos). Speltid: 64’34.
Kari Kriikku (klarinett), Helsinki Philharmonic Orchestra, John Storgårds (dirigent).
–
Varifrån kommer alla dessa musikaliska finländare? Ja, från Finland förstås. Men hur lyckas man med konststycket att där få fram så många tonsättare och musiker av yppersta klass? Finland är idag en konstmusikalisk stormakt – och se, här kommer ytterligare en cd som bekräftar detta faktum.
Jukka Tiensuu är född 1948 och har väl inte nått samma internationella berömmelse som sina något yngre kolleger Kaija Saariaho, Magnus Lindberg och Esa-Pekka Salonen. Kanske denna skiva kan hjälpa till att ändra på den saken. Den rymmer tre verk från 2007 och 2008 och visar en Tiensuu vars musikaliska framtoning mer påminner om Lindberg och Salonen än om Saariaho; han skriver kraftfull och utåtriktad orkestermusik med musikantiska drag. Ett utmärkt exempel är Vie, som är franska för ”liv” och ”levnad”, och som verkligen visar sig vara en livfull konsert för orkester med framträdande pukor och anslående instrumentation. False Memories I–III kan också beskrivas som en häftig orkesterkonsert där olika instrument och instrumentgrupper i tre satser får visa upp sig solistiskt och i varierat samspel.
Missa för klarinett och orkester lånar satsbeteckningarna från den katolska mässan men saknar helt vokala inslag. I stället är det en soloklarinett som så att säga sjunger till orkester, ibland på ett sätt som ger musiken drag av judisk klezmer. Det har förstås sin poäng i ett sammanhang som annars anspelar på kristen liturgi. Utan att i strikt mening vara en konsert sällar sig verket till raden av betydande finska klarinettkonserter från senare tid (Rautavaara, Lindberg, Hakola). Som inspirationskälla till dessa verk hittar man ofta Finlands svar på Martin Fröst, det vill säga den virtuose och kreative klarinettisten Kari Kriikku. Och visst är det han som här tar hand om solostämman. Jag behöver inte ens säga hur bra han gör det.
Dessutom excellerar Helsingfors filharmoniska orkester under John Storgårds i denna spännande musik och bidrar till succén. En suverän orkesterskiva.
__________
Sten Wistrand ingår i Kulturdelens redaktion.