Hem » Kulturbloggen » Ecce homo i omänniskolandets Sverige

Ecce homo i omänniskolandets Sverige

Det offentliga samtalet är döende. Politikerna imiterar följsamt spinndoktorernas föreskrivna slinkiga lättochlagomprosa. Ett språkspel fyllt av luftiga och vackra värdeord som ska lyfta politiken mot varumärkenas och vagheternas  ljusblå himmel. Vem vill vistas i verklighetens elände och lidande för de många.

De som i Arbetslinjens Sverige hamnat i ett absolut utanförskap i ett omänniskoland mellan två självbelåtna byråkratiers regelsystem talar däremot pinsamt mänskligt konkret om sitt lidande och sin förtvivlan. B-människor som inte vet hut och nonchalerar den av auktoriteter utmätta tiden för att bli friska och arbetsföra. Ecce homo.

Den medieslipade ministern med ett ansikte lika empatiskt som ett smörpapper och hans fyra kollegor har i medierna offentligt gjort  veterligt att det sedan 100 år är känt att det är komplicerat att genomföra stora sociala reformer. Samtidigt som de tvår sina händer i det goda uppsåtets balsam. De sover säkert till skillnad från de skräpiga B-människorna i välfärdens Kafka-klyfta gott om nätterna som människor med rent samvete plägar göra.

Det är alltså komplikationerna som skördar offer. Så klokt makthavare uttrycker sig. Shit happens med andra ord och människor knäcks. Men lite svinn får man räkna med. Den goda Arbetslinjen kräver helt enkelt medborgerliga uppoffringar av somliga – så lidandet är inte helt förgäves. Är det inte rent av Lenins eviga revolutionsomelett som kräver knäckta ägg som dyker upp igen på menyn – made in Sweden.

Sverige, Sverige Kafka-land, A-människornas paradis. Ve dig om du är gammal och sliten  eller inte platsar i arbetslivet trots coachning. Byråkratin ser inte positivt på B-populationen. Eventuell hjälp ska utdelas med reglementerad måtta  och bör ses som en nådegåva från överheten. Det är människorna det är fel på inte regelverket.

Här  ska alla göra rätt för sig. Och som alltid gäller i Sverige huvudregeln: Ansvaret vilar alltid någon annanstans.

Dixie Ericson tillhör Kulturdelens redaktion

Share

2 Kommentarer för “Ecce homo i omänniskolandets Sverige”

  1. Måna N. Berger

    Bra Dixie! Om de arbetslösa får svälta tillräckligt länge börjar de säkert arbeta, gratis om inte annat, för att visa sin goda vilja.
    Det här har vi köpt, med våra röstsedlar, för ett par hundringar mer i plånboken efter skatt. Bli gammal? Bli sjuk? Bli arbetslös? Inte jag inte, det är sådant som bara händer andra. Och om kronofogden kommer för att jag inte kunnat betala elräkningen får jag väl kvittera ut en fallskärm..

  2. Gunnar Norrman

    Mycket bra skrivet! Det är dags att vi vågar tala klarspråk om vad som händer i Sverige idag. Franz Kafka skulle ha nickat igenkännande, om han kommit på besök till oss nu. Solidaritet och medmänsklighet får mindre och mindre plats, medan egoism, framfusighet och halvkriminella affärsmetoder belönas med framgång. Det är dags att protestera!

Lämna ett svar

Okonstmuseet

  • Veikko Aaltona – hötorgskonstens kung

    Äntligen! Långt efter att jag egentligen slutat samla på okonst […]

    Share
  • Merchandise

    Merchandise är ett engelskt ord som rätt och slätt betyder […]

    Share
  • Troféer och priser

    Troféer och priser har funnits länge. De är symboler för […]

    Share
  • Mat

    Alla livsmedel används inte till att äta. Det finns mat […]

    Share
  • Djurdelar

    Det förekommer djurdelar inom konsten. Det är inte bara Damien […]

    Share

Blå Kalender

Kulturbloggen

© 2025 Kulturdelen. All Rights Reserved. Logga in - Designed, developed and maintained by TypeTree