CD: Ralph Vaughan Williams x 2
Recension, Skivor tisdag, december 6th, 2011
Ralph Vaughan Williams: Kissing Her Hair: Twenty Early Songs (Albion Records /Naxos). Speltid: 59´24.
Sarah Fox (sopran), Andrew Staples (tenor), Roderick Williams (bariton) och Iain Burnside (piano)
–
–
–
–
–
Ralph Vaughan Williams: Folk Songs of the Four Seasons (Albion Records /Naxos). Speltid: 55´22.
The Choir of Clare College Cambridge, English Voices, The Dimitri Ensemble, David Willcocks (dirigent)
–
Om ett skivbolag kallar sig Albion Records kan man förvänta sig att det ger ut engelsk musik. Och det gör man också, närmare bestämt musik av Ralph Vaughan Williams. Men inte vad som helst av honom, utan bara hans mer okända verk. Tala om specialisering.
Här har vi alltså två skivor med sällan framförda verk av RVW. Den första presenterar tidiga sånger till piano medan den andra rymmer sena arrangemang av folksånger för damkör och instrumentalensemble. Även om solosångerna är originalkompositioner vilar även en del av dessa tungt (eller snarare behagligt lätt) mot den folkliga engelska visan. Det är knappast överraskande. Vaughan Williams var runt sekelskiftet 1900 djupt involverad i arbetet med att samla in och uppteckna brittisk folkmusik och sökte sig fram mot ett musikaliskt uttryck som skulle kunna kallas ”engelskt” utan att hamna i nationalromantik. I dessa tidiga sånger (de flesta skrivna mellan 1895 och 1907) möter en rad älskliga, rörande och vemodiga melodier som är lätta att ta till sitt hjärta, och de framförs av Sarah Fox (sopran), Andrew Staples (tenor), Roderick Williams (bariton) och Iain Burnside (piano) på ett alltigenom sympatiskt sätt. Av sångarna drar Williams det tyngsta lasset, och det har jag inget emot. Han har nämligen en naturlig och behaglig baryton som passar utmärkt i det här sammanhanget.
Den andra skivan består alltså av engelska folksånger satta för kör. När jag ser att dirigenten är sir David Willcocks är min första reaktion att detta måste vara en gammal inspelning. Willcocks är ju intimt förknippad med King’s College Choir och deras traditionella julkonserter med Christmas carols. Men det är ett tag sedan nu. Men si, denna inspelning visar sig vara gjord 2009 – bland annat som en hyllning till Willcocks på hans 90-årsdag! Dirigenter är ett både segt och livfullt släkte. De 15 sångerna har sammanförts under titeln Folk Songs of the Four Seasons eftersom de följer årets gång, men verket beskrivs även som Cantata for Women’s Voices. Hela 60 år efter sin tillkomst (1950) begår det här sin skivpremiär – en märkligt lång väntan för så charmig musik.
__________
Sten Wistrand ingår i Kulturdelens redaktion











