Järnboåsens Kammarmusikförenings verksamhet hotad
Kulturbloggen onsdag, oktober 6th, 2010I Järnboås strax norr om Nora finns Järnboåsens Kammarmusikförening. Det är en fantastisk grupp människor som har sett till att en serie fantastiska konserter har arrangerats i Järnboås kyrka. Denna vackra lilla kyrka med sin utsökta akustik är nog lika mycket orsak till verksamheten som eldsjälen Thomas Olofsson. Nu på fredag är det dags för konsert med Viktoria Mullova och den vilde cellisten Viktor Barley. Tyvärr kanske det kan bli en av de sista konserterna. Verksamheten är hotad. Den kostar för mycket pengar och får inte tillräckligt med stöd. Ryck tag i en politiker nära dig och fråga om han eller hon inte kan göra något åt saken.












Järnboåsens Kammarmusikförening kommer med största sannolikhet att läggas ned. I ett mejl skriver Thomas Olofsson att han efter moget övervägande frånsäger sig uppgiften som Konstnärlig ledare och verkställande musikdirektör i föreningen från och med 2011.” Föreningen kommer att upplösas på nästa årsmöte.
Konsertverksamheten upphör i den form som den har bedrivits och det är en konsekvens av Rikskonserters nedläggning. Det är ju deras turnéutbud som varit grundbulten under dessa sju år.
”Konsertverksamhet har funnits i Järnboås kyrka genom alla tider och jag är övertygad om att det fortsätter” skriver Thomas Olofsson.
Utan pengar kan det ju tyvärr inte bli konserter på samma nivå som under dessa år. Det känns tungt.
Anna Lundström, antikvariatsbokhandlare och musikrecensent