Hem » Recension, Skivor » CD: Gabriel Pierné

CD: Gabriel Pierné

Gabriel Pierné: Piano Concerto; Ramuntcho Suite Nos. 1 & 2; Marche des petits soldats de plomb; Divertissement sur un Thème Pastoral (Chandos/Naxos). Speltid: 67‘23.
Jean-Efflam Bavouzet (piano) BBC Philharmonic Orchestra, Juanjo Mena (dirigent)

Eiffeltornet bakom en tulpanrabatt. Skivomslaget ser ut som en småtöntig reklambild för resor till Paris om våren. Men det är ju inte Gabriel Piernés fel. Han dog samma år som Albert Roussel och Maurice Ravel, det vill säga 1937, och har skrivit mer musik än de andra två tillsammans. Men hans ryktbarhet är klart mindre. Rättvist? Jo, för all del. Men det innebär inte att Pierné är ointressant.

Verken på denna cd är typiskt franska i sitt uttryck och låtsas inte vara djupsinnigare än de är. Det är helt enkelt underhållande och snyggt gjort, präglat av fransk instrumentationskonst. Pianokonserten, som originellt nog består av tre snabba satser, har drag av Saint-Saëns – och med Jean-Efflam Bavouzet vid klaviaturen får den bästa tänkbara behandling. De två orkestersviterna bygger på den musik Pierné skrev till en dramatisering av Pierre Lotis roman Ramuntcho. Det hela utspelar sig i Baskien och jag kan tänka mig att Pierné delvis haft Bizets musik till Flickan från Arles i tankarna – utan att lyckas bli lika medryckande. Skivan rymmer också ett pastoralt divertissement och en liten charmig marsch för tennsoldater.

Att bekanta sig med Gabriel Pierné är ingen omvälvande upplevelse. Men en stunds trevligt sällskap kan också vara okej.

__________

Sten Wistrand ingår i Kulturdelens redaktion.

Share

Lämna ett svar

Okonstmuseet

  • Veikko Aaltona – hötorgskonstens kung

    Äntligen! Långt efter att jag egentligen slutat samla på okonst […]

    Share
  • Merchandise

    Merchandise är ett engelskt ord som rätt och slätt betyder […]

    Share
  • Troféer och priser

    Troféer och priser har funnits länge. De är symboler för […]

    Share
  • Mat

    Alla livsmedel används inte till att äta. Det finns mat […]

    Share
  • Djurdelar

    Det förekommer djurdelar inom konsten. Det är inte bara Damien […]

    Share

Blå Kalender

Kulturbloggen

© 2026 Kulturdelen. All Rights Reserved. Logga in - Designed, developed and maintained by TypeTree